Charakterystyka... Z tym może być problem, nie? Nauczyciele strasznie się czepiają, wiem z obserwacji, bo pod moim adresem nigdy żadnych uwag nie kierują. Chcesz mieć piątki z polskiego? Pomogę Ci w tym! Nie każdy musi być orłem z tego przedmiotu, choć przydałoby się. Pamiętajcie też, że spisywanie prac nie pomoże Wam na testach ani Was nie rozwinie.
Ramzes i Horus są głównymi bohaterami noweli "Z legend dawnego Egiptu" pióra Bolesława Prusa.
Ramzes były stuletnim faraonem. Właśnie zapadł na ciężką chorobę, co najprawdopodobniej cieszyło Egipcjan, gdyż był on władcą okrutnym i bezwzględnym. Zbudował jednak potężne i wielkie państwo, kochał je nad życie (na swój ekscentryczny sposób).
Horus był trzydziestoletnim wnukiem i następcą Ramzesa. Pragnął pokoju w przeciwieństwie do surowego dziadka. Horus był miłosierny i wrażliwy na ludzką krzywdę, chciał wprowadzić w państwie wiele zmian, unowocześnić je. Ramzes był przeciwny reformom. Rządził twardą i konsekwentną ręką. Dobro Egiptu stawiał ponad dobro swoje i rodziny. Jego następca zrobiłby na odwrót.
Cechami charakterystycznymi Ramzesa były okrucieństwo, mściwość, stanowczość i despotyzm. Horus był jego dokładnym przeciwieństwem - wrażliwy, litościwy, miłosierny, słaby psychicznie.
Dlatego też za jego panowanie Egipt przypuszczalnie bardzo by osłabł, stracił pozycję i wpływy na świecie. Inne państwa przestałyby się go bać. Poza tym życie pod ręką Horusa byłoby niepewne - ostatni edykt, który wypuścił z ręki mówił o uwolnieniu Bereniki. Zrezygnował z obniżenia podatku i ulżenia ludziom. Ambicja należała do jego głównych cech, chciał pozostawić po sobie jakiś ślad; niestety nie kierował się rozsądkiem, ale uczuciami.
Natomiast Ramzes był władcą sprawiedliwym i surowym również dla siebie. Co prawda, nie kierował się dobrem ludzi ani nawet rodziny, nie mniej państwo jego było potęgą, a lud był pewny, że nikt ich nie napadnie, że zostaną osądzeni zgodnie z prawem, że faraon nie dogodzi wybranym przezeń osobom. Po prostu był pewnym i dobrym władcą.
Dzięki, POLECAM
OdpowiedzUsuńmasne sins
OdpowiedzUsuńmasne dzięki składamy tobie
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń